Hava Tahminlerinde Kullanılan Modeller Nelerdir?

Hava durumu ölçümleri, alelumum hava bilgisi istasyonları tarafından yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar şiddetı ve semtü, gönen oranı, hava yuvarı tabncı, evetğış miktarı ve türü üzere çeşitli hava koşullarını ölçmek için kullanılır.

Hava durumu ölçümleri alelumum manuel veya otomatik yöntemlerle dokumalır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri tarafından yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, alelumum radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakarak alev, gönen ve rüzgar şiddetı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve belli aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler henüz az maliyetli ve henüz hızlıdır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlayarak, hava tahminleri ve iklim değanlayışikliği çhileışmaları üzere birşu denli alanda kullanılır. Bu ölçümler, jurnal hava tahminleri, tabii kıyamet ikazları ve gayrı meteorolojik bilgilerin sağlanmasına yardımcı olabilir.

Hava bilgisi, hava ve iklim vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini üzere konularla ilgilenen bir bilgi dalıdır. Bu alanda hareket gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birşu denli ülkede meteorolojik hizmetler, milli savunu bakanlıkları veya çevre bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, uydu verilerine ve gayrı kaynaklara ulaşım sağlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve gayrı meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler bünyeu tarafından teşhisnmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri koordine buyurmak, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını tedarik etmek ve iklim değanlayışikliği ile ilişkin tetkikatı teşvik buyurmak üzere görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu