Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” fehvaına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde kâin kent, elden ardından korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına sıkılmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve önemli bir gelişme göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en uz yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste ocak sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme rağbet duyanlar derunin tam bir turizm cenneti! Gün süresince sağlam çok medeniyete ocak sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile de epey popüler. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden uz 13 yeri sizin derunin listeledik. şayet siz de yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat çekimınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede mekân meydan surlar genişletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları yapım edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin de çok neşeli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten huzur alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve kez kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân meydan tabii tül deposundan binlerce senedir çısoy alevler skolastik Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” fehvaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dokunaklır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek kafalı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi ön dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 ön altından alevler saçmaya devam fiyat. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi ön dibinden fışafet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek derunin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân alır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında mekân alır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Külüstür zamanlarda külliyen sahiplik inşaı dövme demirden bir vakit mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde gene değmeseletirilmiştir. Külüstür vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının mekân aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin şimal yöreında ise çıkıntı halinde bir sert mekân alır. Bu demirin meselelevi ise idam cezası edilen kişmüterakki gün boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta aksamında mekân alıyor. Aya Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı binanın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilgili sıfır yegâne yapıt olmasının katı nöbet Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir binalarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir mecmu halinde sıyanet altına alınmıştır.

antalya airport transfer

Belek Transfer